Litecoin … kryptomena ako žiadna iná

Názov Litecoin už určite nejaký čas počúvate. Ale, o čo vlastne ide? Ako táto mena vznikla a čo ju odlišuje od iných kryptografických mien?

Tvorca z MIT – vytvorenie kryptomeny

Litecoin vytvoril v roku 2011 programátor a bývalý zamestnanec spoločnosti Google Charlie Lee a často sa o ňom hovorí ako o striebre internetu – na rozdiel od Bitcoinu, ktorý sa často označuje ako zlato. Toto porovnanie vyplýva zo skutočnosti, že Litecoin využíva väčšinu základne bitcoinového kódu, ale zostáva samostatným reťazcom, ktorý sa stáva čoraz populárnejším – aj keď nie tak populárny z hľadiska trhovej kapitalizácie ako Bitcoin, jeho predchodca.

Prečo je to tak? Litecoin má oproti Bitcoinom mnoho výhod, vrátane rýchlejších transakcií, s dobou blokovania iba dve a pol minúty. Tiež sa verí, že protokol konsenzu Litecoin, známy ako skript, je spravodlivejší a bezpečnejší ako protokol „proof-of-work“, ktorý používajú baníci Bitcoinov. Jednou z hlavných vlastností protokolu skriptov je, že vyžaduje veľa pamäte. To znamená, že je oveľa ťažšie ťažiť Litecoin v pooloch, pretože úlohy sa nedajú načítať asynchrónne, čo hackerom značne sťažuje útok na sieť. Litecoin je teda nielen rýchlejší ako Bitcoin, ale aj bezpečnejší.

Stará a nová technológia


Litecoin, často označovaný ako „peniaze z internetu“, bol navrhnutý s veľmi špecifickým poslaním – byť peer-to-peer online menou, ktorá umožňuje okamžité celosvetové platby s takmer nulovými nákladmi. Bol tiež vytvorený na podporu cieľa Bitcoinu opravou niektorých jeho najzávažnejších nedostatkov. Tento pokrokový a jedinečný prístup pomohol Litecoinu vstúpiť do hlavného prúdu – ale nie okamžite.

Na samom začiatku existencie Litecoinu bola jeho sieť plná chýb, čo sa ukázalo ako obrovská prekážka na ceste k pokroku a podkopávalo dôveru litecoinovej komunity. Všetko sa však zmenilo v novembri 2013, kedy bola vydaná verzia Litecoinu 0.8.5.1. Táto oprava opravila všetky známe problémy a pripravila pôdu pre zvýšenie popularity tejto kryptomeny. Digitálna hodnota LTC preto do roku 2013 – len dva roky po oficiálnom spustení – dosiahla miliardu dolárov trhovej kapitalizácie.

Litecoin žil v tieni Bitcoinu. Zostal však kľúčovým hráčom v tomto odvetví a v roku 2013 urobil výrazný skok. Jeho nárast popularity bol spôsobený viacerými faktormi. Po prvé, ťažba by sa mohla vykonávať na jednoduchom počítači bez potreby použitia drahých ťažobných platforiem. Po druhé, bolo vyrobených viac mincí v porovnaní s inými kryptografickými menami. Po tretie, ľudia milovali flexibilitu tímu Litecoin, ktorý prispôsoboval kód a často experimentoval, aby vykonal potrebné vylepšenia. Pravidelné aktualizácie tiež zabezpečili bezproblémové fungovanie celého softvéru Litecoin.

Špeciálna mena a špeciálna peňaženka?

Predpokladajme, že chcete investovať do kryptomeny orientovanej na budúcnosť – Litecoin. Akú peňaženku si vybrať na tento účel? Milióny ľudí používajú kryptomenové peňaženky, no existuje značné nedorozumenie o tom, ako fungujú. Na rozdiel od tradičných vreckových peňaženiek, digitálne peňaženky neuchovávajú menu. V skutočnosti meny nie sú uložené na žiadnom jedinom mieste a neexistujú v žiadnej fyzickej forme. Jediné, čo existuje, sú transakčné záznamy uložené v blockchainovom systéme.

Kryptomenové peňaženky sú programy, ktoré ukladajú verejné a súkromné kľúče a rozhranie s rôznymi blockchainmi, takže používatelia môžu sledovať svoj zostatok finančných prostriedkov, posielať peniaze a vykonávať ďalšie operácie. Keď vám niekto pošle Bitcoiny alebo inú digitálnu menu, v podstate určuje vlastníctvo mincí zadaním adresy vašej peňaženky. Aby bolo možné vydať tieto mince a odomknúť prostriedky, súkromný kľúč uložený v peňaženke sa musí zhodovať s verejnou adresou, ku ktorej je mena priradená. Ak sú verejný a súkromný kľúč kompatibilné, zostatok v digitálnej peňaženke príjemcu sa zvýši a v peňaženke odosielateľa sa zodpovedajúcim spôsobom zníži. Neexistuje žiadna skutočná výmena skutočných mincí. Transakcia je poznačená iba jej záznamom na blockchaine a zmenou zostatku v kryptomenovej peňaženke.

Existuje niekoľko typov peňaženiek, ktoré poskytujú rôzne spôsoby ukladania a prístupu k digitálnej mene. Peňaženky možno rozdeliť do troch samostatných kategórií – softvér, hardvér a papier. Softvérové peňaženky môžu byť stacionárne, mobilné alebo online.

Peňaženka ako počítačový softvér – peňaženky sa sťahujú a inštalujú do stolného počítača alebo do notebooku. Sú prístupné iba z jedného počítača, na ktorom boli stiahnuté. Peňaženky pre stolné počítače ponúkajú jednu z najvyšších úrovní zabezpečenia, no ak je váš počítač napadnutý hackerom alebo infikovaný vírusom, existuje riziko, že prídete o všetky svoje prostriedky.

Online peňaženky fungujú v cloude a sú dostupné z akéhokoľvek počítačového zariadenia odkiaľkoľvek. Aj keď je prístup k nim pohodlnejší, online peňaženky uchovávajú vaše súkromné kľúče online a sú kontrolované treťou stranou, vďaka čomu sú zraniteľnejšie voči hackerom a krádežiam. Na mobilných zariadeniach fungujú peňaženky v aplikácii vo vašom mobilnom telefóne a sú užitočné, pretože ich môžete použiť kdekoľvek, vrátane maloobchodných predajní. Mobilné peňaženky sú zvyčajne oveľa menšie a jednoduchšie ako peňaženky pre stolné počítače z dôvodu obmedzeného priestoru dostupného na mobilnom telefóne.

Hardvérové peňaženky sa líšia od softvérových peňaženiek tým, že ukladajú privátne kľúče používateľa na hardvérovom zariadení, ako je napríklad USB kľúč. Hardvérové peňaženky síce obsahujú online transakcie, no ukladajú sa offline, čo zaručuje vyššiu bezpečnosť. Hardvérové peňaženky môžu byť kompatibilné s niekoľkými webovými rozhraniami a môžu podporovať rôzne meny; to závisí len od toho, ktorý z nich sa rozhodnete použiť. Navyše je jednoduché uskutočniť transakciu. Všetko, čo musíte urobiť, je pripojiť zariadenie k akémukoľvek počítaču alebo zariadeniu s prístupom na internet, zadať PIN kód, odoslať menu a potvrdiť. Hardvérové peňaženky vám umožňujú jednoducho uskutočniť transakciu a zároveň udržať svoje peniaze offline a mimo nebezpečenstva.

Papierové peňaženky sa na druhej strane ľahko používajú a poskytujú veľmi vysokú úroveň bezpečnosti. Hoci pojem papierová peňaženka môže jednoducho odkazovať na fyzickú kópiu alebo výtlačok verejných a súkromných kľúčov, môže sa vzťahovať aj na softvér, ktorý sa používa na bezpečné generovanie páru kľúčov, ktoré sa potom vytlačia. Používanie papierovej peňaženky je pomerne jednoduché. Litecoin alebo iná mena sa prevádza do papierovej peňaženky prevodom prostriedkov zo softvérovej peňaženky na verejnú adresu uvedenú na papierovej peňaženke. A naopak – ak chcete vybrať alebo minúť kryptomenu, všetko, čo musíte urobiť, je previesť prostriedky z papierovej peňaženky do softvérovej peňaženky. Tento proces je možné vykonať manuálne, zadaním súkromných kľúčov alebo naskenovaním QR kódu na papierovej peňaženke.

Všetky peňaženky sú zabezpečené, no v rôznej miere. Úroveň zabezpečenia závisí od typu používanej peňaženky (stolný počítač, mobilný telefón, online, papier, hardvér) a poskytovateľa služby. Webový server je interne rizikovejšie prostredie ako offline. Online peňaženky môžu používateľov vystaviť potenciálnym zraniteľnostiam platformy peňaženky, ktoré môžu hackeri využiť na ukradnutie vašich finančných prostriedkov. Na druhej strane, offline peňaženky nie je možné hacknúť, pretože jednoducho nie sú pripojené k online sieti a nespoliehajú sa na bezpečnostné opatrenia používané tretími stranami.

Hoci sa online peňaženky ukázali ako najcitlivejšie a najzraniteľnejšie voči hackerským útokom, pri používaní akejkoľvek peňaženky by ste mali byť opatrní. Bez ohľadu na to, ktorú peňaženku používate na ukladanie Litecoinov, strata vašich súkromných kľúčov bude mať za následok stratu peňazí. Podobne, ak je vaša peňaženka hacknutá alebo ak pošlete peniaze podvodníkovi, neexistuje spôsob, ako získať späť stratenú menu alebo stiahnuť transakciu.

Ako sa chrániť pred útokom na peňaženku? Môžete si vytvoriť záložnú kópiu svojej peňaženky. Vyplatí sa uchovávať len malé sumy hotovosti na každodenné použitie online, na počítači alebo mobilnom telefóne, pričom drvivú väčšinu svojich prostriedkov uchovávate vo vysoko bezpečnom prostredí. Možnosti zálohovania offline, ako je papier alebo USB, vás chránia pred zlyhaním počítača a umožňujú vám obnoviť vašu peňaženku v prípade straty alebo krádeže. Na rozdiel od nich vás offline peňaženka nemôže ochrániť pred hackermi. Ak sa rozhodnete používať online peňaženku, s jej používaním sú spojené riziká, pred ktorými sa nemôžete vždy chrániť.

Litecoin je momentálne na 7. mieste z hľadiska trhovej kapitalizácie medzi najväčšími svetovými kryptomenami. Ceny sa stabilizovali a mierne vzrástli, a to vďaka mimoriadne lojálnej komunite, ktorá bude brániť reputáciu Litecoinu. Po krátkej prestávke v práci pre Coinbase sa k práci na projekte vracia aj tvorca Charlie Lee – čo je dostatočný dôvod na zváženie investície do tejto meny v blízkej budúcnosti.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *