Kryptomeny sú čoraz populárnejšie. Hoci majú svoje vzostupy a pády, miera ich kapitalizácie stále rastie. Dokonca aj veľké spoločnosti začali zavádzať fondy, ktoré zahŕňajú Bitcoin a Ethereum. Napriek tomu mnohí začiatočníci nepoznajú rozdiel medzi kryptoburzou a tradičnou burzou – čo je veľká chyba. Predtým, ako si odložíte peniaze na nákup kryptografického trhu, nezabudnite, že investovanie do tokenov a investovanie do akcií sú dve rozdielne veci. Najväčší rozdiel medzi kryptomenami a akciami je v spôsobe ich oceňovania. Za akciami stoja spoločnosti, ktoré by mali prinášať zisk. Ich súčasťou sú fyzické aktíva a ich cenu môžete matematicky skontrolovať, či je primeraná trhovej hodnote. Na druhej strane, kryptografické aktíva nie sú vždy podporované spoločnosťou. Ich cena sa väčšinou určuje podľa vĺn, ktoré vytvárajú, hoci niektoré z nich získavajú hodnotu na základe svojej funkčnosti. A keďže ide zvyčajne o veľmi subjektívne hodnotenie, tak je ťažké povedať, či krypto naozaj stojí za to.
Akcie a kryptomeny – charakteristika aktív
Kryptomenu môže vytvoriť ktokoľvek a jej ponuku musí distribuovať určitá skupina. Jedným z dôvodov, prečo je kryptomena “rebelskou technológiou”, je, že každý si môže vytvoriť vlastný blockchain whitepaper. Mnohé mince digitálnych mien, ako napríklad Dogecoin, v skutočnosti vytvorili znudení programátori.
Keďže token môže vytvoriť ktokoľvek, je jednoduché založiť si vlastnú ICO. To isté sa nedá povedať o akciách – najmä tých, ktoré sú kótované na NYSE, NASDAQ alebo Varšavskej burze cenných papierov.
Keď sa aktíva vytvoria, musia ich schváliť vládne agentúry a prejsť auditom. Musia tiež vyhovovať určitým zákonom predtým, ako môžu byť povolené na trhu.
Tradičné trhy boli vytvorené na konkrétny účel: zhromažďovať finančné prostriedky pre spoločnosti, ktoré ich potrebujú. Kryptomeny fungujú inak, keďže jedna elektronická mena sa dá použiť rôznymi spôsobmi. Niektoré tokeny možno použiť ako základ pre blockchainové hry. Iné slúžia ako úložisko hodnoty a ďalšie možno použiť na určitých platformách.
Predtým, ako sa rozhodnete, že chcete investovať do kryptomeny, pozrite sa na čo sa používa. Kryptomeny sa väčšinou oceňujú na základe svojej reputácie. To vytvára veľmi nestabilný trh s množstvom extrémnych vzostupov a pádov. Toto správanie je jedným z najvýraznejších rozdielov medzi trhom kryptomien a tradičnou burzou. Akcioví investori si v čase porúch zvyčajne ponechávajú svoje aktíva, pretože vedia, že situácia sa stabilizuje. Pri kryptomenách, ktoré majú väčšiu tendenciu k náhlym zmenám, je predaj počas paniky na trhu veľmi bežný a niekedy na kryptografickej scéne dokonca žiaduci.
Ďalší rozdiel má korene v rozdielnych profiloch investorov. Keďže investovanie do akcií je de facto spôsob, ktorý mnohí ľudia využívajú na prípravu na dôchodok, tak ho využíva veľa ľudí rôzneho pôvodu. Môžete vidieť inštalatérov, učiteľov, a dokonca aj tínedžerov, ktorí majú peňaženky plné akcií. Kryptomeny sú však stále veľmi úzko špecializovanou investíciou. Väčšina majiteľov kryptomien sú muži s vyšším vzdelaním vo veku 20 až 30 rokov.
Sú kryptomeny bezpečné?
Niekedy sú akcie bezpečnejšie ako kryptomeny. Tradičný trh je prísne regulovaný a musí prechádzať každoročnými auditmi. Okrem toho vzhľadom na prísnu reguláciu procesu uvádzania nových aktív na trh nie je veľmi pravdepodobné, že by akcia, do ktorej investujete, bola falošná. Na druhej strane kryptomena je vzhľadom na svoj decentralizovaný, neregulovaný charakter veľmi náchylná na podvody.
Keď už hovoríme o podvodoch, je tu ešte jedna vec, ktorá poukazuje na obrovské rozdiely medzi tradičnými akciami a kryptomenami. Keď kupujete akcie, sú vydané na vaše meno, existuje dôkaz, že ste ich vlastníkom. Vďaka sledovaniu a registrácii trhových transakcií ľudia naozaj nemôžu ukradnúť akcie niekoho iného.
Kryptomena je však iná. Sú doslova digitálnou menou – ktorú možno hacknúť. Bolo veľa takýchto prípadov, keď úspešní investori do kryptomien urobili všetko správne, nazhromaždili milióny dolárov a potom skončili bez peňazí kvôli hackerovi.
Vzhľadom na všetky nevýhody investovania do kryptomien by ste si mysleli, že sa im ľudia vyhýbajú ako moru. Keby mali pravidelné výnosy, pravdepodobne by to tak bolo. Kryptomeny však nemajú vždy “pravidelné” výnosy, ako majú akcie.
Mnohí dlhodobí investori uvádzali výnosy nad 1000 %. Dokonca aj krátkodobé výnosy z ICO zvyčajne dosahujú 150 %. To je v porovnaní s bežným trhom veľa.
Ak chcete pôsobiť na bežnom trhu, môžete na iniciovanie transakcie použiť niektoré investičné aplikácie. Investovanie do kryptomien, hoci je v súčasnosti o niečo populárnejšie, stále nie je také jednoduché naučiť sa.
Pokiaľ ide o väčšinu transakcií, ktoré sa nevykonávajú priamo v Bitcoine alebo Ethereu, musíte si stiahnuť príslušnú kryptopeňaženku, vymeniť peniaze za Bitcoin alebo Ethereum a potom nakúpiť mince pomocou týchto dvoch tokenov. Ak chcete peniaze vybrať, musíte tiež vykonať mnoho transakcií.
A napokon, pokiaľ ide o budúcnosť kryptomien, existuje určitá neistota.
Rozdielov medzi kryptomenou a burzou je veľa, ale jedným z najzjavnejších je, že burza sa stala inštitúciou, ktorá diktuje fungovanie celých ekonomík. Kryptomeny nie sú tak inštitucionalizované.
Stane sa kryptoburza novou burzou? Dokáže vôbec získať svoje dáta späť, ak sa pozrieme na nedávne udalosti? Názory na túto otázku sa líšia na základe názorov rôznych investorov a odborníci nám nie sú schopní dať jasnú odpoveď.
Potreba vytvoriť značku
V súčasnosti neexistuje veľká korelácia medzi kryptomenami a akciami. Vysvetlením nedostatočnej korelácie medzi kryptomenami a tradičným trhom je množstvo rozdielov medzi povahou týchto dvoch aktív. Celá existujúca infraštruktúra kryptomien sa spolieha len sama na seba. Teoreticky cena Bitcoinu nesúvisela so žiadnymi ekonomickými ukazovateľmi reálneho hospodárskeho sektora. Kryptomeny predstavujú iný, uzavretý trh. Jediné, čo má spoločné s tradičným trhom, je zákon ponuky/dopytu a všetky jeho deriváty. To je dôvod, prečo sa tradičná burza neponáhľala so zavedením kryptomien na svoj trh.
Čo by sa však stalo, keby sa rozhodli urobiť práve to? Rastúci objem obchodovania s kryptoaktívami priťahuje na kryptotrhu inštitucionálnych investorov. To by mohlo viesť k stabilnejším cenám a menším zmenám spôsobeným hromadením kryptoaktív v peňaženkách veľkých hráčov na trhu. Prilákanie nových hráčov na burzu s využitím nových obchodných nástrojov by určite zlepšilo viditeľnosť burzového trhu.
Navyše – niekoľko väčších búrz sa už pokúsilo zaviesť produkty založené na kryptomenách, hoci v obmedzenom množstve. Intercontinental Stock Exchange (ICE) spustila v januári 2018 kanál o kryptomenách, ktorého cieľom je zdieľať základné informácie o digitálnych menách. ICE tiež zvýšila množstvo spracovávaných kryptomien z rôznych zdrojov údajov a trhov z celého sveta. Vo februári však ICE zaznamenala spustenie vlastnej kryptomenovej platformy, ktorá už prilákala niekoľko známych investorov, ako napríklad Microsoft alebo Starbucks.