Holandská banka a kryptomeny – budú regulované?

Holandská centrálna banka 3. septembra 2019 oznámila, že bude musieť začať regulovať kryptomenové spoločnosti (vrátane poskytovateľov kryptomenových peňaženiek) v súlade s piatou európskou smernicou proti praniu špinavých peňazí, ktorá bola zavedená v júli tohto roka.

Čo znamená dodatočná kontrola?

Spoločnosti, ktoré ponúkajú výmeny fiatov za krypto, sa budú musieť zaregistrovať v De Nederlandsche Bank (DNB). Termín je 10. 1. 2020, ale čím skôr, tým lepšie, pretože formality tiež zaberú nejaký čas. Prečo práve táto forma záväzku? Podľa DNB: “Kryptoburzy sú zraniteľné voči finančnej kriminalite, preto je dôležité nastaviť dohľad nad integritou už teraz.”

Okrem registrácie spoločností, ktoré obchodujú s kryptomenami, bude DNB “hodnotiť” aj ich členov predstavenstva a akcionárov, ktorí budú musieť preukázať, že ich obchodné metódy sú dostatočne dobré na to, aby zabránili praniu špinavých peňazí a podpore teroristov.

“Po registrácii firmy a posúdení členov predstavenstva a ďalších politických predstaviteľov budeme sledovať, či firma dodržiava pravidlá týkajúce sa prania špinavých peňazí a financovania terorizmu. Firmy, ktoré sa nezaregistrujú, už nebudú môcť poskytovať služby výmeny kryptografických peňazí a peňaženiek.” – V tlačovej správe DNB sa uvádza: “V súčasnosti je v platnosti zákon o burze cenných papierov.

Čo je príčinou intervencie De Nederlandsche Bank?

Minulý mesiac New York Times informoval, že teroristická organizácia Hamas sa pri získavaní finančných prostriedkov čoraz viac spolieha na kryptomeny.

Stredozápadné výskumné inštitúty navyše médiá upozornili, že tieto typy skupín používajú aplikáciu Telegram na posielanie správ a získavanie kryptomien. Výskumníci sa tiež obávajú, že prichádzajúci výpredaj tokenov situáciu len zhorší.

“Nie” pre anonymitu

Široké využívanie kryptomien zločineckými organizáciami bolo len otázkou času, rovnako ako ich regulácia. Odborníci tvrdia, že neregulované kryptomeny nemajú v súčasnej politickej a ekonomickej situácii právo na existenciu.

Pripomíname, že v súčasnosti sú kryptomeny ďalším aktívom, s ktorým sa dá na trhu obchodovať len po potvrdení totožnosti.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *