Pred časom západné médiá šokovala správa o plánovanom zákaze kryptomien v Indii. Parlament dostal návrh zákona, ktorého cieľom je zlikvidovať obchodovanie s kryptomenami v celej krajine, vrátane až desaťročného väzenia za vlastníctvo Bitcoinu. Na oplátku bol navrhnutý vývoj novej, výlučne indickej kryptomeny s pracovným názvom “digitálna rupia”. Oba projekty – zákaz obchodovania aj “Digitálna rupia” – však boli v tichosti zamietnuté. Plánovaný vládny rozpočet na roky 2019 – 2020, ktorý predložila ministerka financií Diai Nirmala Sitharaman, neobsahoval žiadnu zmienku o regulácii kryptomien. To sa všeobecne považovalo za dobré znamenie.
Prečo sa India bála kryptomien?
Indická vláda sa už dlhší čas zaoberá problémom prania špinavých peňazí prostredníctvom transakcií s kryptomenami. Túto metódu využívalo v Indii viac ako sto zločineckých organizácií. Navyše, keďže kryptomeny nie sú regulované centrálnymi bankami, je ťažké monitorovať ich tok.
Za averziou voči kryptomenám sa skrýva obava zo zavedenia rozsiahleho alternatívneho platobného prostriedku, ktorý by bol neregulovaný, a teda nepredvídateľný, čo by mohlo viesť k ešte väčšiemu problému prania špinavých peňazí. To všetko by mohlo viesť k rozšíreniu šedej zóny a vyčerpaniu rozpočtu krajiny.
Alternatíva k zákazu? Regulácia.
Počas posledného samitu G20 India konečne potvrdila začiatok prác na regulácii kryptomien a konečne upustila od myšlienky kriminalizovať ich vlastníctvo. Práce na regulácii postavenia kryptomien údajne prebiehajú od začiatku roka 2018 pod dohľadom medzirezortnej komisie, ktorú vedie minister financií Subhash Chandra Garg, ale ťažko povedať, kedy bude predložený konkrétny návrh.
Čo môžete očakávať od nových nariadení? Určite nie upevnenie postavenia Bitcoinu ako platobnej metódy – Arun Jaitley, exminister financií, ktorý pri tomto projekte zohral veľkú úlohu, bol proti nemu až do svojej smrti 24. augusta.
Nová ministerka financií Nirmala Sitharamanová v auguste predstavila prvý návrh projektu a označila ho za “futuristický a inovatívny”. V skutočnosti je však skôr konzervatívny a okrem iného zahŕňa – obmedzený prístup pre súkromné osoby.