Bitcoin zažíva ďalší nárast ceny – nedávno dosiahol hranicu 10 000 USD. Je toto vhodná chvíľa na investovanie do tejto populárnej kryptomeny? Aký je rozdiel medzi týmto boomom a tým z roku 2017 a čo na to hovoria odborníci?
Bitcoin – otec kryptomien
Whitepress kryptomeny s názvom Bitcoin – prvá kryptografická mena a zároveň prvý peer-to-peer elektronický systém prevodu meny bol zaradený na zoznam diskusií o kryptografii koncom roku 2008. Autorom bol používateľ Satoshi Nakamoto, ktorého skutočná identita je stále zostáva tajomstvom. V roku 2009 bol bitcoinový softvér prvýkrát zverejnený a uvoľnený na internet na preskúmanie – proces vytvárania nových Bitcoinov, ako aj registráciu a overovanie transakcií na blockchaine.
Keďže Bitcoin vtedy nebol predmetom obchodu, ale tvorili ho baníci, nebolo možné priradiť peňažnú hodnotu jednotkám tejto rastúcej kryptomeny. V roku 2010 sa niekto rozhodol uskutočniť prvú transakciu pomocou bitcoinov – výmenou 10 000 jednotiek za dve pizze. Ak by si predajca nechal ich jednotky v peňaženke, dnes by mali hodnotu viac ako 100 miliónov dolárov.
Keď sa Bitcoin stal populárnejším a vykryštalizovala sa myšlienka decentralizovaných a šifrovaných mien, začali sa objavovať prvé alternatívne meny. Zvyčajne sa nazývajú altcoiny a pokúšajú sa vylepšiť pôvodný projekt Bitcoinov, pričom ponúkajú vyššiu rýchlosť, anonymitu alebo iné výhody. Dva z prvých altcoinov boli Namecoin a Litecoin.
Prvý vzostup a prvý pád kryptomeny
Čoskoro potom, čo cena Bitcoinu prvýkrát dosiahla 1000 USD, začal bitcoin rýchlo strácať svoju hodnotu. Mnoho investorov vtedy prišlo o peniaze, pretože cena rýchlo klesla na približne 300 USD. Bitcoinu trvalo dva roky, kým opäť dosiahol hranicu 1000 USD.
Bola to prvá veľká špekulačná bublina v histórii Bitcoinov – proces zvyšovania hodnoty, aby ju potom rýchlo stratil, táto kryptomena ešte niekoľkokrát zopakovala. O niečo neskôr sa odohral prvý škandál v histórii Bitcoinu. Ako sa dalo očakávať od kryptomeny vytvorenej s ohľadom na anonymitu a nedostatok kontroly, čoskoro sa stala atraktívnym cieľom pre zločincov. V januári 2014 Mt.Gox, najväčší bitcoinový trh na svete, náhle odišiel do režimu offline a vlastníci viac ako 850 000 jednotiek Bitcoinu už svoje peniaze nikdy nevideli. Vyšetrovanie vedené americkými silami ukázalo len to, že nikto si nie je istý tým, čo sa na Mt.Gox stalo, okrem toho, že išlo o nejaký hackerský útok, ktorý spôsobil, že jeho používatelia prišli o viac ako 450 miliónov dolárov. Pri dnešných cenách by toto číslo bolo ešte vyššie a dosahovalo by až niekoľko miliárd dolárov.
Zlepšenie technológie a imidžu
Po škandále Mt.Gox prišla na trh chvíľková zima. Skutočnosť, že Bitcoin mal tendenciu produkovať prebytočné, nevyťažené tokeny, čo destabilizovalo trh, nebola veľmi užitočná. Prepad využil tajomný Nakamoto na opravu a zlepšenie technológie, došlo aj k spusteniu projektu, ktorého cieľom bolo predstaviť Bitcoin širšiemu publiku internetových používateľov a investorov. Tieto akcie sa skončili významným úspechom – oveľa viac miest, ktoré umožnili ťažbu Bitcoinov, čo následne viedlo k zvýšeniu popularity, keď boli jeho ceny hlboko pod svojimi minulými maximami. Postupne, ako to začalo byť užitočnejšie, bolo jasné, že do systému Bitcoinu a iných kryptomien sa zavedie viac peňazí. V roku 2017 vzrástla úroveň kapitalizácie všetkých kryptomien z 11 miliárd USD na viac ako 300 miliárd USD. Veľké trhové inštitúcie informovali verejnosť, že zvažujú využitie Bitcoinu. Medzitým technológia za Bitcoinom – blockchain – inšpirovala revolúciu vo svete finančných technológií.
Náhly boom… prečo?
Čo sa však presne stalo v roku 2017, najúspešnejšom roku pre Bitcoin?
Na samom začiatku roka 2017, v januári, došlo k jednému z najdôležitejších momentov v regulácii kryptomien – Bank of China, centrálna banka tejto krajiny, urobila prvý krok k sprísneniu regulácií okolo Bitcoinu, ktorý dominoval na čínskom trhu vtedy. Opatrenia čínskej vlády mali za cieľ zničiť Bitcoin pomocou obmedzení. To viedlo k zníženiu objemu transakcií, keďže nové poplatky zaviedla „Veľká trojka“ trhu – Huobi, OKCoin a BTCC.
Nestačilo to však zastaviť Bitcoin, iba povzbudiť viac investorov, aby si ho kúpili za atraktívnu cenu. Prvého mája dosiahol Bitcoin novú najvyššiu cenu, zaznamenanú na neslávne známej burze Mt.Gox tesne pred útokom hackerov. Do konca mája cena Bitcoinov prvýkrát prekročila hranicu 2 000 USD, aby len o niekoľko týždňov neskôr prekročila 3 000 USD. Zároveň boli tieto míľniky často sprevádzané náhlymi turbulenciami, ako napríklad náhly pokles o 300 USD v priebehu niekoľkých hodín deň po dosiahnutí hranice 3000 USD.
Prvý septembrový týždeň jeho cena prvýkrát dosiahla 5 000 USD – aby o dva dni neskôr klesla o stovky dolárov a potom opäť pokračovala v raste a dosiahla najvyššiu cenu v histórii Bitcoinu, 19 783,21 USD, dňa 17. decembra.
Ale hneď po dosiahnutí tohto bodu sa mnohí investori rozhodli nerobiť nič. A určite len o pár dní neskôr cena klesla o 30 %, čo spôsobilo stratu mnohých miliárd dolárov z celkovej kapitalizácie trhu s kryptomenami. Bola to jedna z najväčších korekcií trhu v histórii, ktorá spôsobila pokles ceny Bitcoinov pod hranicu 11 000 USD.
Pád a šanca?
Počas celého roka 2018 Bitcoin stagnoval. Po prasknutí špekulačnej bubliny trh opäť nestúpol. Aj prvý polrok 2019 bol plný pesimistických názorov. V druhom štvrťroku tohto roka však nastala náhla zmena – 60% nárast Bitcoinu od mája, pripomínajúci náhly vzostup v roku 2017, ktorý priniesol Bitcoinu pozornosť verejnosti.
Ale napriek zvýšeniu ceny sa zdá, že Bitcoin je… oveľa menej populárny ako v roku 2017. Tento boom často komentujú odborníci:
„Myslím si, že je to iné,“ povedal Will McDonough, výkonný riaditeľ blockchainovej technologickej spoločnosti Diginex Americas, počas rozhovoru pre Newsweek. „Rally v roku 2017 bola čistým prínosom pre celý ekosystém, vystavila viac ľudí triede aktív. [Tentoraz] si myslím, že inštitucionálni investori, bohatí jednotlivci, rodinné kancelárie – majú veľmi málo prostriedkov, prostredníctvom ktorých sa môžu dostať do kontaktu s blockchainom, a najjednoduchší je pre nich Bitcoin.“
Väzby medzi mediálnym humbukom a cenou Bitcoinov sú často súčasťou analýz vykonávaných odborníkmi. „Môžete spájať bodky medzi tým, čo sa deje na sociálnych sieťach, a kolísaním cien,“ povedal Glenski v telefonickom rozhovore pre Bloomberg.
Všeobecne povedané, napriek prílevu dobrých správ a zvýšeniu cien sú spotrebitelia unavení z kolapsu v roku 2018. Prieskum uskutočnený SophisticatedInvestor.com medzi 2000 Američanmi staršími ako 18 rokov ukázal, že iba 4,6 % z nich skutočne verí v kryptomenách ako trieda aktív. V skutočnosti sú kryptomeny v súčasnosti oveľa menej dôveryhodné investormi ako akýkoľvek iný druh aktív, vrátane nehnuteľností a tovaru.
Napriek boomu trhu sa nezdá, že by Bitcoiny boli v špičkovej kondícii. Čo zase znamená, že asi nie je vhodná chvíľa do toho investovať. Podľa odborníkov sa táto kryptomena konečne zastaví a nedosiahne legendárnu hranicu 20 000 USD.