Ak budeme venovať pozornosť histórii virtuálnych mincí, zistíme, že na trhu funguje kryptomena staršia ako Bitcoin. Hoci sa všeobecne prijíma, že myšlienka kryptomeny vznikla spolu s vydaním Bitcoinu, existuje ešte jeden e-coin, ktorý v tom zohral veľkú úlohu. Hovoríme o Ripple – staršom bratovi a najväčšom nepriateľovi Bitcoinu.
Starší ako Bitcoin – zrod Ripple
Za tvorcu Ripple (XRP) sa považuje Ryan Fugger. Odkedy táto kryptomena vznikla, vzbudila veľký záujem. Ripple sa stával čoraz populárnejším a získaval na sile, až otriasol trhom kryptomien. Jeho rast sa začal v roku 2004, čo súviselo so založením spoločnosti RipplePay. Systém sa zdokonaľoval niekoľko nasledujúcich rokov, až bol napokon v roku 2011 navrhnutý tak, aby bol rýchlejší a menej energeticky náročný ako Bitcoin. Krátko na to boli zavedené ešte ďalšie zmeny, ktoré umožnili prevod peňazí v priebehu niekoľkých sekúnd. Od roku 2012 sa spoločnosť Ripple viac zameriavala na rozšírenie svojej ponuky pre bankový sektor.
Systém Ripple funguje ako kvázi decentralizovaná transakčná sieť založená na technológii blockchain. Platobný protokol je veľmi podobný a kompatibilný s papierovými menami, komoditným trhom a inými kryptomenami. Jeho používatelia majú možnosť previesť finančné prostriedky v reálnom čase, čo je nepochybne výhodou tohto e-coinu. Vykonávanie transakcií prostredníctvom systému Ripple je možné aj s použitím iných kryptomien alebo investičných aktív. To je niečo, čím sa Ripple odlišuje od všetkých ostatných. Tento systém prevodu finančných prostriedkov je možný s využitím protokolov xRapid a xVia. Systém xRapid je účtovná sieť, ktorá umožňuje okamžité prevody. Na druhej strane systém xVia je bankový terminál, ktorý umožňuje pripojenie k sieti Ripple. Moderný systém tohto e-coinu priťahuje záujem najmä svetových bánk, vlád najväčších krajín a medzinárodných korporácií. Ripple sa považuje za skvelú formu prevodu finančných prostriedkov a zároveň za perspektívnu (a relatívne bezpečnú) investíciu.
Popularita Ripplu – od systému po e-coin
Ripple je v súčasnosti jednou z najpopulárnejších kryptomien na kryptotrhu. Investujú do nej štátni aj súkromní investori z celého sveta. Na jej vývoj neustále dohliadajú odborníci z krajín, ako sú Spojené štáty, Singapur a Austrália. Ripple má na kryptotrhu veľmi silné a stabilné postavenie. Bolo by teda vhodné položiť si otázku, čo presne stojí za úspechom tejto kryptomeny. Veľmi dôležitou súčasťou vývoja Ripple bolo zavedenie plánu na vytvorenie systému autonómnej účtovnej jednotky. Bol založený na technológii blockchain, ktorá mala urýchliť prevody finančných prostriedkov. Okrem toho mal byť tento e-coin efektívnejší a menej energeticky náročný ako Bitcoin, čo by výrazne ovplyvnilo jeho postavenie na trhu. V roku 2012 začali pracovať na protokole Ripple Transaction Protocol (RTXP), ktorý sa potom vyvinul do kryptomeny XRP a následne do Ripple Labs. Tieto práce rýchlo pritiahli pozornosť spoločností, ako je rizikový kapitál Google alebo nemecká banka Fidor. Spoločnosť Ripple Labs sa stávala čoraz výkonnejšou, až sa vyvinula do podoby Ripple, ktorú poznáme. V súčasnosti sa považuje za jednu z najlepšie vyvinutých kryptomien založených na technológii blockchain. Tento e-coin má najvyššiu škálovateľnosť a schopnosť uskutočniť viac ako 1,5 k transakcií každú sekundu. Zároveň dokáže prijať až 50 k transakcií – to je naozaj pôsobivé skóre!
Tím Ripple neustále pracuje na zdokonaľovaní svojej kryptomeny, čo posilňuje jej pozíciu na trhu. Investori z celého sveta ju považujú za lukratívnu investíciu, takže na kryptotrhu priťahuje veľkú pozornosť. Zdá sa, že Ripple stúpa nahor a má šancu dobehnúť Bitcoin. V roku 2017 bola sieť Ripple (XRPUSD) ešte spojená s mnohými svetovými spoločnosťami a dosahovala pôsobivé výšky. Bohužiaľ, už o rok neskôr začali jej cenové kotácie klesať a dosiahli najnižší bod v histórii Ripple na úrovni 0,2448, čo spôsobilo jeho pád.
Klasická myšlienka – moderná technológia
Ripple ponúka modernizovanú službu okamžitého prevodu finančných prostriedkov a umožňuje znížiť transakčné náklady. Platby uskutočnené prostredníctvom tohto systému sú šifrované. Zároveň sú prispôsobené aktuálnej štruktúre banky. Ripple venuje veľkú pozornosť štyrom pilierom svojho systému. Sú nimi: distribúcia (možnosť komunikácie bánk bez sprostredkovateľa), bezpečnosť (súkromné transakcie), rozsah (vysoká úroveň spracovania) a kompatibilita (pripojenie k mnohým sieťam). Ripple sa čoraz viac využíva v bankovom sektore. Prečo? Ako sme už spomenuli, je to najmä vďaka rýchlosti transakcií, ale aj nízkym nákladom na prevod a bezpečnosti jeho používateľov. Ripple používa štruktúru, ktorá spracúva platby podobne ako blockchain. Na tento účel využíva knihy na registráciu každej transakcie, bez ohľadu na to, aká veľká alebo malá je. Navyše na rozdiel od Bitcoinu, ktorý sa spolieha na tzv. ťažbu, využíva iteračný proces konsenzu.
Napriek svojim nesporným výhodám nie je Ripple taký populárny a neomylný ako jeho konkurent Bitcoin. V nadväznosti na jeho históriu a dynamický vývoj sa však oplatí aj jeho vývoj pozorne sledovať a byť informovaný o zmenách, ktoré jeho tím realizuje. Ripple e-coin ponúka nevšedné platobné riešenia a priťahuje neutíchajúci záujem, čo z neho robí najväčšieho konkurenta Bitcoinu.