Kryptomarket – ako sa v ňom orientovať?

Čo je kryptomarket a ako sa líši od burzy? Prečo sa tradičné trhy vyhýbajú práci s kryptomenami? Ako si kúpiť a uložiť svoje prvé virtuálne peniaze? Tu je kompletný sprievodca základmi kryptomarketu.

Kryptomarket… čo to vlastne je?

Kryptomarket je platforma, ktorá svojim používateľom umožňuje obchodovať s kryptomenami alebo digitálnymi peniazmi za iné aktíva, ako sú fiat meny alebo iné digitálne meny. Trh s kryptomenami zvyčajne používa nákupné a predajné spready ako transakčný poplatok alebo jednoducho účtuje za používanie platformy.

Digitálna zmenáreň môže byť stacionárna alebo môže existovať výlučne online. Stacionárny trh vymieňa tradičné peniaze za digitálne meny. Internetové trhy na druhej strane vymieňajú digitálne peniaze.

Kryptomarkety sú často registrované mimo USA alebo Európy, aby sa vyhli regulácii a zdaneniu. Obchodujú však v západných fiat menách a majú účty v niekoľkých rôznych bankách, aby uľahčili platenie v rôznych menách. Väčšina kryptomarketov môže akceptovať platby kreditnými kartami, bankové prevody alebo iné formy platieb výmenou za kryptomeny.

Tieto trhy zvyčajne posielajú kryptomeny do osobných krypto peňaženiek používateľov. Niektoré majú tiež možnosť previesť digitálne meny na anonymné predplatené karty, ktoré možno použiť na výber peňazí z akéhokoľvek bankomatu, zatiaľ čo iné kryptomeny sú podporované inými fyzickými aktívami, ako je zlato.

Na čo sa zamerať pri výbere kryptomarketu?

Povedzme, že vás presvedčil článok o vysokej návratnosti kryptomien. Na čo by ste si mali dať pozor, kým začnete investovať?

Reputácia burzy – najlepší spôsob, ako nájsť názory na burzu, je vyhľadať recenzie jednotlivých používateľov a odborných stránok. Otázky môžete klásť aj na fórach ako Reddit alebo Wykop.

Poplatky – väčšina trhov by mala mať nejaké informácie o platbách na svojich webových stránkach. Skôr ako sa k nej pripojíte, uistite sa, že rozumiete všetkému o platbách vkladov, transakcií a výberov. Poplatky sa môžu drasticky líšiť v závislosti od výmeny.

Spôsoby platby – aké spôsoby platby sú dostupné na tomto trhu? Kreditné, debetné? Preniesť? PayPal? Funguje táto výmena s vašimi miestnymi kartami? Ak sú možnosti obmedzené, používanie tejto výmeny môže byť zložité. Pamätajte, že nákup kryptomien pomocou kreditnej karty si vždy vyžaduje overenie identity a prichádza s prémiovou cenou, pretože existuje väčšie riziko podvodu a vyššie transakčné poplatky. Použitie bankového prevodu však môže trvať dlhšie, pretože banky ho potrebujú spracovať.

Požiadavky na overenie – väčšina platforiem bitcoinových transakcií vyžaduje určitý druh overenia identity na nákup alebo predaj. Niektoré burzy vám umožňujú zachovať si anonymitu. Hoci overenie môže trvať až niekoľko dní a zdá sa byť zbytočné, chráni trh pred podvodníkmi a praním špinavých peňazí.

Geografické obmedzenia – niektoré funkcie dostupné používateľom sú použiteľné len v niektorých krajinách. Uistite sa, že burza, ku ktorej sa chcete pripojiť, umožňuje úplnú dostupnosť vo vašej krajine.

Výmena kurz – rôzne výmeny majú rôzne kurzy. Rozdiely 10 % a viac nie sú nezvyčajné.

Nákup, skladovanie a predaj kryptomien

Začnime nákupom Bitcoinov – neskôr ho môžete vymeniť za iné meny. Existujú dva typy transakcií: fiat to crypto alebo crypto to fiat. Oboje sa dá urobiť priamo na burze.

Najprv si musíte otvoriť účet na trhovej platforme. Ďalej overíte svoju totožnosť – je to povinné z dôvodu zákonov proti praniu špinavých peňazí. Nabite svoj účet menou, ktorú používate, ale majte na pamäti, že musíte skontrolovať, či je možné obchodovať priamo v tejto mene.

Neexistuje žiadne stanovené pravidlo, kedy by ste mali nakupovať kryptomeny. Zvyčajne nie je dobrý nápad nakupovať, keď je kryptomena na vrchole špekulačnej bubliny a keď je trh zlomený. Najlepší čas môže byť, keď je cena nízka, ale stabilná.

Dobre, kúpili ste si žetóny, ale kde by ste ich mali uložiť? No v prvom rade preč z trhu!

Neexistuje žiadny skutočný dôvod na uloženie vašej kryptomeny na burze. Trhy s kryptomenami majú za sebou dlhú históriu vlámaní a bankrotov, najznámejším prípadom je hacknutá burza Mt.Gox, ktorá zo svojich používateľov vysala milióny dolárov.

Ale ak nie na burze, tak kde by ste mali uložiť svoju kryptomenu? Pravdepodobne by ste mali uvažovať o online alebo mobilnej peňaženke (ako o akejkoľvek peňaženke, ktorá existuje na zariadení, ktoré bude niekedy pripojené k internetu), ako o „horúci“ typ kryptopeňaženky. Peniaze vložené do tohto typu peňaženky sú ľahko dostupné, takže sa oplatí ich použiť na uloženie časti peňazí, ktoré budete používať na internete alebo v offline svete.

Aj keď je používanie hot peňaženiek na transakcie veľmi jednoduché, má to veľkú nevýhodu – dajú sa ľahko hacknúť. Nedávne ransomvérové útoky a predchádzajúce zlyhania veľkých trhov by mali byť dostatočným varovaním pre nových používateľov.

Aj keď by ste do svojej horúcej peňaženky nemali vkladať veľa peňazí, stále je dôležité zálohovať si peňaženku, aby ste sa vyhli strate peňazí v dôsledku chyby. Použitím vášho súkromného kľúča by nemalo byť ťažké vrátiť akúkoľvek peňaženku do predchádzajúceho stavu.

Keď vložíte svoju kryptomenu na zariadenie, ktoré je úplne offline, nazýva sa to chladná peňaženka. Sú najlepšími riešeniami pre ľudí, ktorí chcú absolútne najbezpečnejší spôsob ukladania svojich elektronických peňazí. Chladné peňaženky sú tiež najvhodnejšie pre dlhodobých investorov, ktorí nebudú potrebovať prístup k svojej kryptomene niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov.

Chladné peňaženky nie sú v bezpečí pred každou jednou hrozbou, ale ak budete postupovať podľa pokynov a prijať vhodné opatrenia, sú výrazne minimalizované. Vzhľadom na to, ako populárne sa kryptomeny v posledných rokoch stali, nie je žiadnym prekvapením, že si získali aj pozornosť bežných zlodejov. Preto je studená peňaženka oveľa bezpečnejšou možnosťou.

A teraz viete, aký je rozdiel medzi burzou cenných papierov a trhmi s kryptomenami, a prečo sa príliš skoro nedočkáme zlúčenia medzi nimi. Tiež viete, ako si vybrať najlepší kryptomarket, ako aj základ pre získanie a ukladanie tokenov kryptomeny. Je čas urobiť si vlastný prieskum – ako sme už povedali, investovanie na trhu si vyžaduje určité znalosti a rýchlo zostrelí ľudí, ktorí k tomu pristupujú príliš nonšalantne.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *